Wchodząc do sklepu i odwiedzając miedzy innymi dział z napojami, jesteśmy od razu bombardowani mnóstwem marek, które oferują nam różnego rodzaju soki, napoje czy wody mineralne. Zakochani w kolorowych wystawach, często dokonujemy wyboru produktów bez spoglądania na ich etykietkę. W efekcie przychodząc do domu, zamiast soku, okazało się że przynieśliśmy napój. Czym zatem różnią się one od siebie?

Napój

Napoje owocowe, jakie znaleść można na półkach sklepowych, to tak naprawdę płyn, który w swoim składzie, aby mógł być dalej nazwanym napojem, powinien zawierać minimum 20% owoców. W ich składzie znajdziemy również składniki takie jak wodę, cukier, kwas cytrynowy, a także nie cieszące się zbyt wielka popularnością aromaty i sztuczne barwniki. Napoje w przeciwieństwo do soków owocowych wytwarzanych na przykład ze 100% zagęszczonego soku owocowego należą do napojów najtańszych.

Napoje energetyczne reklamowe

Zupełnie odrębna grupę napojów stanowią napoje energetyczne. Są to napoje, których głównych założeniem jest pobudzanie naszego organizmu w trakcie wytężonego wysiłku zarówno fizycznego jak i intelektualnego. Najczęściej spotykanymi składnikami przeciętnej puszki z napojem energetycznym jest kofeina, tauryna, witaminy z grupy B oraz mnóstwo cukru. W składzie znajdziemy również substancje, które uzupełniają napój. Jest to woda, dwutlenek węgla, oraz regulatory kwasowości.

Kofeina

Jest to substancja, która pobudza cały układ nerwowy, między innymi korę mózgową. Jej działanie to przede wszystkim wyraźnie rozszerzone naczynia krwionośne, przyspieszenie pracy serca, zmniejszenie uczucia zmęczenia oraz wydzielanie adrenaliny.

Tauryna

Jest to to substancja pieszczotliwie nazywana oszustem mózgu. W połączeniu z kofeiną oszukują mózg, który „uważa” że organizm nie jest zmęczony. W rzeczywistości, może już być i to bardzo.

Przy spożywaniu napojów energetycznych trzeba zachować się zdrowym rozsądkiem. Obecnie napoje tego typu spożywane są z przyzwyczajenia lub też kiedy potrzebujemy „powera” bo mamy za sobą nieprzespaną noc. W składzie napojów takich znajduje się wiele niekorzystnie wpływających na organizm substancji, które w nadmiarze mogą spowodować poważne i nieodwracalne szkody w w organizmie!