Posted on: 21 października 2016 Posted by: admin Comments: 0

Woda jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Często zdarza się, że pragnienie zamiast pić wykwintne napoje, często wybieramy zwykłą wodę nawet tą prosto z kranu. Czy jednak woda mineralna z nadrukiem jest zdrowsza od wody która płynie w naszych kranach?

Najbardziej jaskrawym przykładem kampanii prowadzonej na wielką skalę jest akcja MPWIK ( Miejskie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie) które od dłuższego czasu przekonuje swoich mieszkańców do picia wody prosto z kranu. Jak przekonuje zarząd przedsiębiorstwa, krakowska wda jest czysta i gotowa do bezpośredniego spożycia. Poddana szeregom testów, analiz oraz oczyszczona i wpuszczona w obieg nie stanowi zagrożenia dla ludzkiego zdrowia.

Zdania na ten temat są podzielone. Cześć ludzi nie przekonują zapewnienia przedsiębiorstwa. Sadzą oni że woda ma nieprzyjemny zapach oraz nie jest przejrzysta. Na takie zarzuty można odpowiedzieć jedno – to nie prawda że wodociągi dostarczają brudnej wody. Wpuszczając ja w obieg, nie można przewidzieć w jakim stanie technicznym prezentuje się sieć rur w poszczególnych budynkach. Mikrobiolodzy pracujący nad zachowaniem czystości wody , pomimo zabezpieczenia wody przed wtórnymi zabrudzeniami nie mogą przewidzieć tego, że nasze rury są w opłakanym stanie technicznym.

Co jednak z nieprzyjemnym smakiem wody? To już zależy od indywidualnego podejścia człowieka. Proces przygotowania wody do spożycia wymaga zatem dodawania większej ilości środków takich jak dwutlenek chlorku, którego zastosowanie eliminuje całkowicie wystąpienie zagrożenia mikrobiologicznego. Część ludzi skarzy się na smak „chloru” w wodzie. Jak zatem temu zaradzić? Osoby z poczuciem humoru zalecają dolanie soku owocowego. Jest t0 oczywiście rozwiązanie, które może zastosować każdy.

Co jeszcze przekonać Cię może do picia wody z kranu? Przyjrzyjmy się liczbom. W samym Krakowie na 4 istniejące zakłady uzdatniania wody, miesięcznie wykonuje się ponad 5 tysięcy badań kontrolujących jej stan.  Poza tym woda z kranu zachowuje ponad 300 naturalnych składników mineralnych w jednym litrze wody. Znaleźć tam można miedzy innymi tak bardzo pożądany wapń i magnez. Czy to czas się przełamać na kranową wodę? Wielu ludzi przekonuje, że to najwyższa pora, choć czasem buteleczka wody mineralnej nie zaszkodzi!