Posted on: 22 lipca 2021 Posted by: admin Comments: 0

Jeżeli stoisz przed wyborem, jaki pomnik i płytę nagrobną wybrać, powinieneś koniecznie poznać charakterystykę poszczególnych materiałów. Od rodzaju kamienia zależy to czy nagrobek będzie trwały, solidny i estetyczny. Przeczytaj zatem poniższy artykuł i dowiedz się czym się one wyróżniają.

Granit czy marmur – które nagrobki są lepsze?

Zarówno granit, jak i marmur wykazują odpowiednią trwałość. Granit jednak będzie wykazywał znacznie lepsze właściwości odnośnie trwałości. Nie wymaga on specjalnych prac konserwacyjnych ani naprawczych. Marmur mimo dosyć sporej trwałości, niestety nie zawsze jest odpowiedni do naszego, polskiego klimatu. Marmurowa płyta wykazuje bardzo dużą wrażliwość na kwaśne deszcze, ale świetnie znosi ekstremalne temperatury: zarówno bardzo wysokie, jak i niskie. Poza tym, marmur pięknie się prezentuje – odbija światło słoneczne, co przy białym, jasnym odcieniu znacząco podnosi walory estetyczne nagrobka. Marmuru nie można czyścić przy pomocy żadnych środków chemicznych, ponieważ płyta wówczas matowieje i traci swój niezwykły blask. Z kolei granit można czyścić zarówno środkami chemicznymi przeznaczonymi do pielęgnacji nagrobków, jak i zwykłą wodą i ściereczką, a następnie wypolerować do sucha. Cena granitu i marmuru może być podobna – zależy to od konkretnego wzoru oraz wielkości płyty, a także dodatkowych elementów ozdobnych.

Piaskowiec – tani, estetyczny i mało wymagający

Tanie nagrobki z piaskowca nie są wymagające w pielęgnacji. Aby utrzymać go w dobrym stanie i tym samym wydłużyć okres dobrej prezencji wystarczy umyć go starannie wodą i ściereczką. Oprócz tego, warto nagrobek z piaskowca zaimpregnować specjalnym środkiem, który sprawi, że taki nagrobek, czy płyta postoją znacznie dłużej. Impregnację trzeba przeprowadzać mniej więcej raz w roku lub raz na 1,5 roku. Piaskowiec nie jest tak trwały jak granit, ani nawet jak marmur. Mimo tego, gdy szukasz pierwszego nagrobka, który będzie dosyć tani, będzie on odpowiednim wyborem. Zazwyczaj po 10-15 latach trzeba go wymienić, tym bardziej, gdy przez ten czas nie przeprowadzaliśmy żadnych prac renowacyjnych. Piaskowiec wyróżnia się bogatą kolorystyką. Możesz także wybierać spośród wielu wzorów. Tani nagrobek z piaskowca jest równie popularny jak droższy granit, ale nie jest to dobre rozwiązanie, kiedy na co dzień przebywasz poza miejscem spoczynku Twoich bliskich. Wówczas warto poprosić kogoś, aby opiekował się grobem z piaskowca, inaczej w przeciągu kilku lat będzie on nadawał się do całkowitej wymiany.